Raspandacul

Forum

16.Iulie.2018, 10:13:28 am *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie sa te autentifici sau sa iti creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit mailul care contine codul de activare al contului?

Autentifica-te cu numele de utilizator, parola si precizeaza durata sesiunii.
Noutati: Forumul este deschis, toată lumea este invitată să participe

Pagina principala   Ajutor Cauta Calendar Autentificare Creeaza un cont  

Pagini: [1]
  Imprima  
Autor Subiect: Clog  (Citit de 5416 ori)
Ciao
Newbie
*

Vezi Profilul
« : 10.Decembrie.2006, 02:24:42 pm »

In Postul Craciunului am fost o buna crestina si am tinut pana acum datina asa cum se cuvine. S-a cunoscut si la cantar si sper ca si la sanatate. Un partial greu la o materie infioratoare, 'Dispozitive si circuite electronice' m-a tinut cu nasul in carti si departe de orice altceva. Abia astazi am reusit sa imi rezerv cateva ore la un ceai cu colegele. La televizorul care mergea ca televizorul, in fundal, un domn sustinea cu tarie beneficiile unei hraniri sanatoase. Un mesaj de la un telespectator a sunat cam asa: prefer sa traiesc 50 de ani cu friptane si vin decat 100 de ani cu burta plina de verdeturi. La care a urmat replica celor de langa mine, zgomotoasa si cu aplauze: asa, bravo, i-a zis-o! Replica, indirect, imi era adresata si mie, o bataie de joc fina la adresa regimul pe care il tin. M-am suparat desi stiu ca nu aveam motive. Asa sunt oamenii, ce nu pricep calca in picioare. Ne convine mai mult sa facem parte dintr-o tabara decat sa facem efortul de a gandi si, aici recunosc riscul, a ne insingura, a ne departa de ceilalti. Voi fi slaba si sanatoasa dar fara prieteni sau grasa si bolnava dar inconjurata de cei asemeni mie? Ce am sa aleg?
Memorat
Raspandacul
Administrator
Full Member

Lucian Velea

Vezi Profilul Adresa de mail
« Raspunde #1 : 11.Decembrie.2006, 08:04:57 am »

Nu sunt un adept al vegetarianismului, dar pot intelege ca unii oameni il prefera. Iar postul e chiar normal. Din pacate, foarte multi dintre cei care renunta la carne, o fac dupa ureche. Nu cred ca simpla renuntare la carne poate fi ceva sanatos, chiar din contra. Lipsa proteinelor animale trebuie obligatioriu suplinita cu proteine vegetale.

In alta ordine de idei, cred ca atunci cand cineva face o gluma pe seama ta, cel mai rau lucru pe care poti sa-l faci este sa te superi. Ba chiar mi se pare grozav cand cineva se ia singur la misto. Cred ca pana la un punct, astfel de glume sunt, poate paradoxal, dovezi de prietenie: imi permit sa glumesc asa, pentru ca suntem apropiati si am incredere ca nu o sa te superi. Iar daca chiar se sare calul, ceea ce e destul de rar, relatia respectiva are o problema.

Orice crez ai avea, daca esti relaxat fata de el, nu cred ca te indeparteaza de ceilalti.
Memorat
Pagini: [1]
  Imprima  

Mergi la: