Raspandacul

Forum

24.Noiembrie.2017, 06:26:58 pm *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie sa te autentifici sau sa iti creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit mailul care contine codul de activare al contului?

Autentifica-te cu numele de utilizator, parola si precizeaza durata sesiunii.
Noutati: Forumul este deschis, toată lumea este invitată să participe

Pagina principala   Ajutor Cauta Calendar Autentificare Creeaza un cont  

Pagini: [1]
  Imprima  
Autor Subiect: Flori si natura  (Citit de 6277 ori)
Mirela
Newbie
*

Vezi Profilul Adresa de mail
« : 04.Mai.2006, 09:35:02 am »

Sunt o mare iubitoare de flori, de natura in general.
Natura, pentru mine e ca o pauza nesfarsita, un loc unde te reincarci.
Nimic nu mi se pare mai frumos decat "concertul" pasarilor dimineata, sau "goange mici", si mari care primavara... recunosc, devin enervante.
Voi ce parere aveti? Ce efect are natura asupra voastra?
Memorat
Raspandacul
Administrator
Full Member

Lucian Velea

« Raspunde #1 : 04.Mai.2006, 12:43:55 pm »

Natura... Ahhh, adica pozele alea splendide pe care le vedem pe internet (daca le vedem si p-alea)... Sau un picnic printre gunoaiele lasate de "altii" (ca noi nu facem asa ceva), ascultand ciripitul manelelor din boxele masinii vecinului de "parcela"... Sau parcul mutilat de ditamai mall-ul...

Am spus toate acestea doar pentru a sublinia cum se indeparteaza omul de natura.

Si ca sa raspund la intrebare: cam acelasi sentiment care ma cuprinde atunci cand o admir pe sotia mea.  Roll Eyes
Memorat
Mirela
Newbie
*

« Raspunde #2 : 04.Mai.2006, 04:37:47 pm »

Am creat acest topic pentru a descoperi si alti iubitori de natura, pentru a spune fiecare intamplari mai placute sau neplacute din natura, drumetii facute. Am zis, si sustin ca natura te incarca, pentru mine asa e, si din pacate ai dreptate Lucian, omul se indeparteaza de natura, e drept! suntem acaparati de stresul de zi cu zi, de probleme, dar voi oameni! chiar nu iesiti la sfarsit de saptamana la picnic? nu simtiti nevoia de verde, de culoare pentru ochi? de o iesire intr-un loc linistit? sau nu aveti flori in ghivece prin casa? (sunt de acord ca la 1-2 km de buc sunt numai masini - una langa alta - numai manele si "cocalari", dar ei de obicei aleg locurile cele mai simple si aproape, eu , pusa intr-o astfel de situatie, mi-am luat patura, gratarul si punga cu carne, si m-am dus intr-o mini poienita in padure, unde impreuna cu prieteni care au mai fost, ne-am distrat excelent. Sunt de acord si cu "gunoaiele lasate de altii", asta e educatia lor, le putem cere mai mult? iar apropos de "noi nu facem asa ceva", sincer eu chiar nu fac, mi-e destul de comod sa iau punga in care am avut carnea sau legumele pentru salata si sa-mi pun in ea resturile iar apoi sa o arunc in masina, si ajunsa la bloc sa ma duc in spate unde sunt tomberoanele si sa o arunc. Stiu ca nu multi fac ca mine, stiu, vad si eu, dar asta nu ma impiedica sa ies intr-un parc, sau sa ma duc la picnic etc. si sa ma bucur de natura, de flori, de copaci infloriti, de culoare si tot ce are ea de oferit).
Poate, printre cei care vor mai intra se va mai gasi un "nebun" ca mine, sau macar unul care DOAR sa se bucure de natura. Sa fim seriosi chiar are un efect benefic, cati bolnavi inchisi ani de zile in spitale nu si-au revenit cand au iesit afara? cate poezii ale marilor autori nu au fost inspirate din natura?
Sa mai spun un lucru, nu vreau sa conving pe nimeni ca am dreptate, doar am vrut sa impartasesc si sa descopar cu voi "bucuria" naturii, sau din experienta de a creste flori in "gradina proprie".
Nu dati!
Memorat
Raspandacul
Administrator
Full Member

Lucian Velea

« Raspunde #3 : 04.Mai.2006, 07:15:48 pm »

Ei, ce am spus eu a fost o provocare...  Roll Eyes

Am un balcon plin de ghivece, la parter, care da intr-o gradina de trandafiri si alte flori (pana acum au inflorit vreo 50 de lalele, chiar mai multe). Cineva mi-a spus ca e paradisul... Smiley Ma rog, comparativ cu betonul din partea cealalta a blocului...

Intr-adevar, e nevoie de mai multa natura in viata fiecaruia...
Memorat
Mirela
Newbie
*

« Raspunde #4 : 05.Mai.2006, 10:55:36 am »

Am o floare noua, murraya, e superba, si face niste flori mici albe care seamana si miros cam ca iasomia.
 Grin
Memorat
RainGirl
Newbie
*

Visul este mitul personal

« Raspunde #5 : 07.Mai.2006, 09:16:28 am »

De curand am facut o cura de dezintoxicare pentru suflet. Am fost la teatru, la balet, pe Tampa (Brasov), la pietrele lui Solomon (tot Brasov). A fost frumos, de fapt chiar superb si mi-am pus in miscare si corpul.
 DAR ca si voi am descoperit o multime de gunoaie, o multimede oameni veniti la picnic sau gratar care imbogateau peisajul cu multe pungi de plastic si hartii si... Embarrassed de toate. Asta nu mi-a placut, nu mi-a placut deloc asa ca am facut o propunere fata de cel cu care eram: sa venim sa strangem cateva gunoaie de pe acolo.
 Fac aceasta propunere tuturor celor care merg pe munte, pe deal, in poienita, in spatele blocului, oriunde e un petic de iarba - luati cu voi o punga de gunoi, eventual si o manusa si inainte de plecare rezervati macar 20 de minute pentru a curata zona din jurul vostru (ma refer si la gunoaile altora Shocked). Macar atat putem face pentru natura care ne ofera atat de mult fara sa ne ceara nimic in schimb decat sa nu ne batem joc de ea. Stiu ca pare o propunere indrazneata, cred ca se vor gasi persoane care sa o considere chiar indecenta dar imi asum responsabilitatea.
 Bucurati-va de viata, dar lasati si viata sa se bucure de voi!
 ps:daca o apucati pe un traseu mai dificil o sa gasiti mai putine gunoaie, mai putini oameni si mai multe flori. pe unde nu se poate ajunge cu masina o sa gasiti un loc mai curat si mai frumos de care sa va bucurati.
Memorat
Raspandacul
Administrator
Full Member

Lucian Velea

« Raspunde #6 : 15.Iunie.2006, 06:57:24 am »

Uite

http://www.haioase.net/imagini/gradina-de-trandafiri-2088.htm
Memorat
Mirela
Newbie