Raspandacul

Forum

20.Septembrie.2017, 07:37:43 pm *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie sa te autentifici sau sa iti creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit mailul care contine codul de activare al contului?

Autentifica-te cu numele de utilizator, parola si precizeaza durata sesiunii.
Noutati: Forumul este deschis, toată lumea este invitată să participe

Pagina principala   Ajutor Cauta Calendar Autentificare Creeaza un cont  

Pagini: [1]
  Imprima  
Autor Subiect: prieteni si prieteni  (Citit de 6927 ori)
Raspandacul
Administrator
Full Member

Lucian Velea

Vezi Profilul Adresa de mail
« : 04.Octombrie.2005, 12:27:41 pm »

Ce intelegi prin "prieten"? Parca e un concept care este interpretat prea diferit de fiecare...
Memorat
Goanga mica
Newbie
*

Vezi Profilul
« Raspunde #1 : 07.Octombrie.2005, 05:11:42 pm »

Prieten inteleg sa ma ajute cand am nevoie.
Memorat
tony72
Newbie
*

« Raspunde #2 : 26.Octombrie.2005, 05:39:02 pm »

Cam asta: http://felicitari.cereri.info/img_mar/769.swf

Si asta:

Un prieten este o persoana cu care pot fi sincer. In fata lui pot gandi cu voce tare.
Ralph Waldo Emerson
« Ultima modificare: 27.Octombrie.2005, 10:17:55 am de catre Raspandacul » Memorat
tony72
Newbie
*

« Raspunde #3 : 27.Octombrie.2005, 07:33:58 pm »

Un prieten adevarat iti stie slabiciunile, dar iti arata calitatile, iti simte temerile, dar iti intareste credinta, iti cunoaste ingrijorarile, dar iti elibereaza spiritul, iti recunoaste defectele, dar iti subliniaza posibilitatile.

William Arthur Ward (Citatepedia)
« Ultima modificare: 27.Octombrie.2005, 10:27:11 pm de catre Raspandacul » Memorat
iura155
Newbie
*

Vezi Profilul
« Raspunde #4 : 19.Noiembrie.2005, 11:56:00 pm »

Hai sa-i citam pe toti care au avut sau au un raspuns la intrebari.
Singura care are o parere proprie e Goanga mica.Felicitari.

Un prieten e... un prieten si atat.
Memorat
anca_hi
Newbie
*

anca_hi
« Raspunde #5 : 08.Ianuarie.2006, 05:16:30 pm »

Kiss Wink
Ce intelegi prin "prieten"? Parca e un concept care este interpretat prea diferit de fiecare...
acest cuvant "prieten-prietenie" desi il utilizam des... mi-a trezit interesul de a medita asupra acestui cuvant... cred ca este foarte important sa stim, sa cunoastem sensul si rolul acestui cuvant!!!... in consecinta afirm urmatoarele "prieten=oglinda pozitiva... adica printr-un prieten ma revad pe mine, doar cu diferenta ca el reflecta asupra mea persoana pozitiva din mine... sau imi arata cum as putea fii "multumit"... cand nu ai pe nimeni cine sa te asculte... ai incercat sa stai in fata oglinzii si sa vorbesti cu persoana cealalta???... ei oare nu tot asa este si cu un prieten??? cu diferenta zic eu... ca acea persoana ne si raspunde... dar oare il si ascultam??? sau il utilizam ca pe o oglinda care trebuie doar sa asculte ce ai tu de spus si atat!!! astept comenterii... Va stimez... anca-alexandra
« Ultima modificare: 04.Mai.2006, 03:19:27 pm de catre Raspandacul » Memorat
rayro
Newbie
*

« Raspunde #6 : 16.Ianuarie.2006, 11:53:12 am »

Un prieten este cel pe care il poti suna noaptea la ora 1 doar pentru ca simteai nevoia sa-i vorbesti, iar el iti raspunde ca si cum ar fi asteptat acel telefon.
Un prieten este cel care iti spune ceea ce uneori nu ai vrea sa auzi.
Un prieten este cel care in loc sa te mangaie dragalas pe cap atunci cand iti este greu prefera sa iti dea un branci ca sa te ridici si sa mergi mai departe.
Parerea mea....  Wink
Memorat
Isha
Newbie
*

« Raspunde #7 : 19.Februarie.2006, 11:09:33 am »

Persoana care poate trai ceea ce traiesc si eu,care poate simti ca mine si cu mine,care este fata de mine ceea ce este fata de ea(el) insasi......persoana care se poate identifica cu mine oricind si oricum,neconditionat.....
Memorat
Mirela
Newbie
*

« Raspunde #8 : 04.Mai.2006, 12:11:05 pm »

Pentru mine, prieten(a) este persoana care te accepta si cu calitati, si cu defecte, si mai ales, in timp sa iti accepte defectele; sa nu se piarda in "spuse" si "auzite"; sa vorbeasca pur si simplu deschis; sa accepte realitatea prieteniei si cu bune si cu rele, nu in momentul in care relatia de prietenie da de greu, isi ia "catrafusele" si pleaca, sau jucariile.
Un prieten adevarat nu e conditionat de nimic, "e prieten si atat".
Asculta si la randul lui sa fie ascultat,
Sfatuieste si la randul lui sa fie sfatuit.
Rabda, intelege, se zbate atat pentru prietenie si pentru starea de bine a celuilalt.
P.S. Vorbesc de prieten/ amic si nu de prieten/ iubit
Memorat
Raspandacul
Administrator
Full Member

Lucian Velea

« Raspunde #9 : 04.Mai.2006, 03:21:23 pm »

P.S. Vorbesc de prieten/ amic si nu de prieten/ iubit

De ce ai facut aceasta precizare?
Memorat
Mirela
Newbie
*

« Raspunde #10 : 04.Mai.2006, 07:14:47 pm »

Pentru ca din punctul meu de vedere asta inseamna un prieten/ amic.
O relatie de iubire trebuie sa se bazeze in primul rand pe sentiment, apoi pe respect, incredere. Daca exista toate astea, devine foarte importanta comunicarea, pentru a nu se forma mici "noduri" intre cei 2 implicati. Daca pe mine ma deranjeaza ceva si nu spun o data, apoi ma mai derajeaza ... altceva si tot nu spun, se va ajunge la un moment in care nu voi mai putea tine in mine, si atunci,  inevitabil, se va transforma intr-o mica/ mare cearta. Intr-o relatie de iubire totul conteaza, pentru ca implica mult mai multe decat o relatie de amicitie. O relatie de amicitie te solicita oarecum partial, implicarea sentimentala e de alta natura si la alt nivel, intr-o (sau "intro" daca luam in calcul DOOM-ul 2) relatie de iubire, implicarea sentimentala este mult mai mare, si atunci, exact cum spuneam, TOTUL devine important, o atingere, un zambet, o privire s.a.m.d.
Repet, Parerea mea, nu dati cu nimic in mine.  Grin
Memorat
Raspandacul
Administrator
Full Member

Lucian Velea

« Raspunde #11 : 04.Mai.2006, 10:22:22 pm »

Eu ma gandesc ca tot ce e valabil pentru prietenie e valabil si pentru o relatie de dragoste. Stiu, poate exista o relatie de dragoste bazata pe pasiune, dar daca nu se formeaza si o prietenie profunda, relatia nu rezista. Cel mai bun prieten este (sau ar trebui sa fie) partenerul de viata. Parerea mea  Smiley
Memorat
Mirela
Newbie
*

« Raspunde #12 : 05.Mai.2006, 09:52:46 am »

Da, asa e, o relatie de iubire o include pe cea de prietenie, insa nu invers. Cam asta incercam eu sa spun, cred ca m-am cam pierdut prin cuvinte...
Memorat
Pagini: [1]
  Imprima  

Mergi la: