Raspandacul

Forum

16.Iulie.2018, 10:07:07 am *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie sa te autentifici sau sa iti creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit mailul care contine codul de activare al contului?

Autentifica-te cu numele de utilizator, parola si precizeaza durata sesiunii.
Noutati: Forumul este deschis, toată lumea este invitată să participe

Pagina principala   Ajutor Cauta Calendar Autentificare Creeaza un cont  

Pagini: [1]
  Imprima  
Autor Subiect: DOOM2  (Citit de 4089 ori)
Raspandacul
Administrator
Full Member

Lucian Velea

Vezi Profilul Adresa de mail
« : 03.Noiembrie.2005, 10:14:20 am »

A aparut DOOM2. Nu este vorba despre un joc pe calculator, ci de Dictionarului Ortografic, Ortoepic si Morfologic al limbii romane, editia a II-a

http://www.evz.ro/diverse/?news_id=201397

Se vede treaba ca exista actualizari naturale, dar si aiureli (dupa cum ne-a obisnuit Academia in materie de limba romana). O avea legatura cu traducerea lui "doom" din engleza  Grin

Pareri?
Memorat
Isha
Newbie
*

« Raspunde #1 : 19.Februarie.2006, 09:19:41 am »

Pai......nu pot intra pe adresa respectiva....insa......eu am un mare semn de intrebare,pe care doresc demult sa mi-l clarific: Stiu ca atunci cind s-a "decretat" schimbarea lui I din i cu A din a (sper sa se inteleaga ce vreau sa spun) si forma lui "sint" cu "sunt",am retinut ca s-a specificat neobligativitatea acestor forme,deci.......cine vrea, scrie cu forma veche,cine nu,cu cea noua.
Eu am ramas,poate din comoditate,poate din incapatinare,la forma veche.....S-au gasit niste guri care sa ma apostrofeze ca nu stiu sa scriu,sau ca forma corecta este cea noua......
Care e realitatea?
Memorat
Raspandacul
Administrator
Full Member

Lucian Velea

« Raspunde #2 : 19.Februarie.2006, 05:58:34 pm »

Din cate stiu, ceea ce spune Academia Romana are statut de "recomandare". Adica nu e lege cu sanctiuni. Problema este ca daca dai vreun examen intr-o institutie de invatamant, esti depunctat daca nu respecti normele Academiei Romane. Asa ca depinde cu ce te ocupi, de multe ori iti poti permite sa scrii dupa ce norma vrei.
Memorat
Isha
Newbie
*

« Raspunde #3 : 19.Februarie.2006, 08:37:45 pm »

Aaaaaaaaaaa.....nu ma afecteaza cu nimic in domeniul de activitate,atita doar,ca unii........"zice" ca-s analfabeta....... Grin Grin Grin
Memorat
Pagini: [1]
  Imprima  

Mergi la: