Raspandacul

Forum

24.Noiembrie.2017, 06:15:01 pm *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie sa te autentifici sau sa iti creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit mailul care contine codul de activare al contului?

Autentifica-te cu numele de utilizator, parola si precizeaza durata sesiunii.
Noutati: Forumul este deschis, toată lumea este invitată să participe

Pagina principala   Ajutor Cauta Calendar Autentificare Creeaza un cont  

Pagini: [1]
  Imprima  
Autor Subiect: Justitie in stil american  (Citit de 14123 ori)
Raspandacul
Administrator
Full Member

Lucian Velea

Vezi Profilul Adresa de mail
« : 25.Octombrie.2005, 07:21:53 am »

Un judecator din California a condamnat-o pe actrita Nicole Kidman sa petreaca o zi intr-un scaun cu rotile deoarece a fost prinsa in repetate randuri parcand pe un loc rezervat handicapatilor in fata unui Supermarket. Judecatorul Louis Tramonto s-a infuriat cand milionara Kidman a incercat sa isi rascumpere greseala printr-o donatie consistenta catre o  organizatie de  persoane cu handicap. Decizia lui a fost ferma: "Veti petrece 24 de ore intr-un scaun sulant, exact asa cum o face o persoana cu handicap grav, si sa va fereasca Domnul sa incercati sa va ridicati din acel scaun inainte de expirarea celor 24 de ore."

Sentinta trebuia executata intr-un campus al handicapatilor foarte gravi. Un salariat al judecatoriei  trebuie sa  supravegheze executia sentintei si anume ca nu se scoala din scaun nici pentru a merge la  toaleta, ci se lasa ajutata de un asistent personal.

"Dv. credeti ca va puteti permite chiar orice. Eu insa va voi invata sa respectati persoanele cu handicap",  a spus judecatorul. Toti banii din lume nu vor putea schimba sentinta acestui tribunal.  Ea  va trebui sa afle singura cum se simt persoanele cu handicap.
Memorat
delia
Newbie
*

Vezi Profilul Adresa de mail
« Raspunde #1 : 16.Decembrie.2005, 08:29:13 am »

Uite, pe mine m-a marcat ceva ce am vazut in Franta acum vreo 4 ani. Mi-am luat carnetul si am tulit-o in Franta. Am si condus. La supermarche-uri, la restaurante, la institutii sau la muzee erau minim 3 locuri de parcare pentru persoane cu handicap. Si rareori le vedeam ocupate. Uneori era evident ca oamenii cautau un loc de parcare si totusi nu se gandeau sa parcheze pe acele locuri. Nu intelegeam...Un roman l-ar fi vazut din prima! Mi-a fost jena sa imi intreb prietenul francez cum se face de se intampla asta. Dar raspunsul a venit de la sine. Intr-un anumit loc am vazut si urmatoarea fraza scrisa pe locurile acelea speciale de parcare "Si tu veux ma place, prends aussi mon handicape!" (Daca vrei sa imi iei locul de parcare, ia-mi si handicapul!). Desi nu o facusem nici pana atunci, nu cred ca voi putea vreodata sa parchez pe un astfel de loc. A fost o fraza pe al carei expeditor nu il cunosc, totusi mi-a ramas scrijelita pe inima.
Abia pe urma am prins curaj si am intrebat. Si da, puteti fi siguri ca locurile pentru persoane de handicap sunt ocupate doar de persoanele carora le sunt destinate.
Memorat
Pagini: [1]
  Imprima  

Mergi la: