Raspandacul

Forum

20.Octombrie.2018, 05:45:41 pm *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie sa te autentifici sau sa iti creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit mailul care contine codul de activare al contului?

Autentifica-te cu numele de utilizator, parola si precizeaza durata sesiunii.
Noutati: Forumul este deschis, toată lumea este invitată să participe

Pagina principala   Ajutor Cauta Calendar Autentificare Creeaza un cont  

Pagini: [1]
  Imprima  
Autor Subiect: Paulo Coelho  (Citit de 7502 ori)
Raspandacul
Administrator
Full Member

Lucian Velea

Vezi Profilul Adresa de mail
« : 07.Octombrie.2005, 04:43:50 pm »

Paulo Coelho a venit cateva zile in Romania. Prilej pentru PRO TV sa faca un scurt reportaj. Cui sa-i ceara parerea despre Coelho? Bineinteles, lui Gigi Becali. Sper ca n-ati pierdut deliciul. Cica a facut o exceptie si a citit "Manualul Razboinicului Luminii", i-a placut mult, s-a regasit si a folosit marker-e din plin. A citit o fraza marcata. Intrebat ce vrea sa spuna, zice "Vrea sa spuna exact ce scrie."  Cool

Adevarul este ca asta e un merit al lui Coelho: scrie fara fite, sa inteleaga tot omu', dar cu multe profunzimi si subtilitati. Stie sa atinga o mare varietate de oameni.
Memorat
liviu.crt
Newbie
*

Barajul Monticello - USA

liviu_cretu@hotmail.com liviucretu2002
« Raspunde #1 : 08.Octombrie.2005, 09:57:31 am »

Despre scrierile lui Paulo Coelho am citit recent un articol

Coelho, pro si contra

"Zahir", romanul cunoscutului scriitor brazilian Paulo Coelho, a fost tradus recent in Romania. Putini critici literari l-au citit, deocamdata. Cu toate acestea, "fenomenul Coelho" nu i-a lasat fara reactii.  [...] - Cotidianul, 07 Octombrie 2005

www.9am.ro/revistapresei/social/20033/Coelho-pro-si-contra
« Ultima modificare: 06.Iulie.2006, 12:18:36 pm de catre Raspandacul » Memorat

Nu putem sa fim toti eroi, pentru ca cineva trebuie sa stea la curba si sa aplaude cand trec eroii.
Will Rogers
Raspandacul
Administrator
Full Member

Lucian Velea

« Raspunde #2 : 08.Octombrie.2005, 10:23:21 am »

Excelent articol, multam' fain pentru link.
Memorat
Raspandacul
Administrator
Full Member

Lucian Velea

« Raspunde #3 : 15.Octombrie.2005, 08:51:16 pm »

L-am vzut pe Paulo Coelho la "Surprize Surprize". Ii urmaresc activitatea, stiu destul de multe despre viata lui, asa ca nu m-au surprins detaliile. Totusi, mi-a facut bine sa simt acea stare placuta imprimata de contactul emotional cu un om extraordinar, de modestia si sinceritatea sa, de marea dorinta de cunoaste oameni de pe diferite meleaguri, asa cum sunt ei, cu aceeasi tandrete si mirare cu care iubitul descopera trupul iubitei.

M-a surprins insa Andreea Marin. Placut. Cred ca a facut unul dintre cele mai bune interviuri din viata ei, daca nu chiar cel mai bun. A demonstrat ca in spatele mastii de Stupize-Stupize se ascunde o femeie desteapta. Poate ca este unul dintre efectele pe care Paulo Coelho il are asupra oamenilor...
« Ultima modificare: 15.Octombrie.2005, 08:52:53 pm de catre Raspandacul » Memorat
tony72
Newbie
*

« Raspunde #4 : 17.Octombrie.2005, 09:01:47 am »

Ma bucur ca ai atins subiectul Coelho. Chiar ma gandeam cand cartile sale vor aparea in propunerile Raspandacului. Este intradevar nemaipomenit sa ai sansa sa il citesti pe Coelho si mai ales sa-ti permiti sa nu lasi cartile lui din mana. Excelent articolul!
Memorat
Raspandacul
Administrator
Full Member

Lucian Velea

« Raspunde #5 : 17.Octombrie.2005, 10:07:16 am »

Cartile lui Coelho au fost si vor mai fi printre recomandarile Raspandacului, dar probabil abonatii mai noi nu au avut ocazia sa vada aceste recomandari.

Apropo, ce ati citit de Coelho? Impresii?
Memorat
Raspandacul
Administrator
Full Member

Lucian Velea

« Raspunde #6 : 31.Octombrie.2005, 07:49:36 pm »

Paulo Coelho despre succesul sau:

http://www.evz.ro/comentarii/?news_id=201712
Memorat
Isha
Newbie
*

« Raspunde #7 : 19.Februarie.2006, 09:14:21 am »

Spre rusinea mea,nu am citit nici o carte a lui,insa m-am delectat cu citeva citate si trebuie sa recunosc ca ma tenteaza........n-o sa-mi scape,in mod cert.... Grin
Memorat
vserbanoiu
Newbie
*

« Raspunde #8 : 17.Aprile.2006, 01:39:46 pm »

Citat
Apropo, ce ati citit de Coelho? Impresii?

Am ales sa cumpar "Veronika se hotaraste sa moara" dupa ce citisem o cronicuta minuscula intr-o revista, cu multi ani in urma. Desigur ca alegerea a fost pur subiectiva si mi-am dat seama dupa achizitie ca acest Coelho era acelasi care scrisese "Alchimistul" - cartea care o fascinase pe una dintre prietenele mele si de care imi vorbise pe tot parcursul vacantei de vara din studentiile noastre.
"Veronika" a fost o supriza extrem de placuta si o consider, in continuare, cea mai buna creatie si cel mai puternic semnal de alarma care spune: "Atentie la ce viata duceti ca sa nu va treziti ca sunteti niste cadavre vi". Si cand spun "cadavre" ma refer la spirit, caci ce altceva ar conta mai presus de asta.

Punerea in scena a cartii la Teatrul Odeon a fost absolut magnifica. M-am dus sa o vad cu o mare emotie in suflet, mai ales ca tarasem involuntar si pe cei mai buni prieteni ai mei, contaminati de entuziasmul discursului meu, caci nu imi imaginam cum o asemenea lucrare ar putea fi interpretata pe scena unui teatru. A fost magistral absolut totul - de la decoruri, actori, sala teatrului mica, eleganta si intima, ca si atitudinea publicului.

Dupa "Veronika" vin si celelalte carti ale lui, citite absolut toate, si neaparat invatat cate ceva din ele, insa mi-e imposibil sa fac un top si sper ca nu voi fi nicicand nevoita la un asemenea act.
« Ultima modificare: 17.Aprile.2006, 02:07:56 pm de catre Raspandacul » Memorat
Mirela
Newbie
*

« Raspunde #9 : 01.Iunie.2006, 11:08:20 am »

Acum 1 minut am terminat de citit Diavolul si Domnisoara Prym, a treia citita de Coelho, dupa Alchimistul si Veronika se hotaraste sa moara. Am intalnit multi oameni care nu au o parere buna despre autor, poate pentru ca nu au reusit sa inteleaga varietatea si multitudinea invataturilor si lectiilor date de autor. Am intalnit de asemeni si oameni care refuza sa citeasca Coelho doar pentru simplul fapt ca a fost atat de mult mediatizat la noi. Personal, nu am stat sa ascult gura altora, - ca in clasele mici la vaccinuri, cand ii lasam pe toti in fata si pana venea randul meu plangeam, urlam, imi trecea, o luam de la cap si pana la urma tot faceam vaccinul - am preferat sa citesc si sa-mi fac o parere a mea, si recunosc, omul chiar SCRIE, o face din suflet ne invata cu suflet, scrierile lui sunt ALTCEVA.
Cititi macar sa va faceti propria parere, nu mai dati crezare in stanga si dreapta, fiti proprii vostrii stapani, nu fiti influentati!
TRAITI!!!
Memorat
gudmundsdotir
Newbie
*

Vezi Profilul
« Raspunde #10 : 12.Iunie.2006, 10:11:29 am »

paulo coelho mi se pare un scriitor de mana a doua. nimic deosebit si o falsa profunzime. oricum, ne gadila intr-un mod placut psihicul, dar cam atat.
Memorat
Raspandacul
Administrator
Full Member

Lucian Velea

« Raspunde #11 : 13.Iunie.2006, 06:05:49 am »

paulo coelho mi se pare un scriitor de mana a doua.

Tinand cont ca ai un punct de vedere diferit de majoritatea, ceea ce imbie la discutie, poti argumenta? Ce ai citit? Ce nu ti-a placut?
Memorat
Axel
Newbie
*

« Raspunde #12 : 08.August.2007, 09:03:43 pm »

Nu este un scriitor de mana a doua... nu uitati ca nici Eminescu nu a fost si nici nu va fi pe deplin inteles. Fiecare om are personalitatea lui, gusturile lui chiar si in materie de lectura.
     Oricum, nici un scriitor, parerea mea nu e de mana a doua, fiecare incearca in felul propriu sa transmita ceva, fiecare daruieste o parte  din suflet cititorilor si trebuie apreciat pentru aceast lucru.
      Personal, savurez tot ce a scris Coelho si gasesc minunat modul sau de a scrie: simplist, dar profund... Numai un om ca el ar fi putut scrie "Unsprezece minute", o carte cu strident caracter erotic, insa o lectura placuta si plina de substrat. Cartea mea preferata ramane "Manualul razboinicului luminii" care mi se pare genial. Din pacate am citit numai 4 carti scrise de el, dar promit sa ma mai documentez  Wink
Memorat
Pagini: [1]
  Imprima  

Mergi la: