Raspandacul

Forum

20.Noiembrie.2017, 09:02:37 pm *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie sa te autentifici sau sa iti creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit mailul care contine codul de activare al contului?

Autentifica-te cu numele de utilizator, parola si precizeaza durata sesiunii.
Noutati: Forumul este deschis, toată lumea este invitată să participe

Pagina principala   Ajutor Cauta Calendar Autentificare Creeaza un cont  

Pagini: [1]
  Imprima  
Autor Subiect: Este ateismul o credinta?  (Citit de 17094 ori)
Raspandacul
Administrator
Full Member

Lucian Velea

Vezi Profilul Adresa de mail
« : 07.Octombrie.2005, 09:12:54 am »

Foarte simplist vorbind, s-ar zice ca ateismul este refuzul acceptarii ideii de divinitate si, implicit, a credintei in aceasta.

Lucrand la Citatepedia, am dat peste puncte de vedere variate referitoare la religie si ateism. Mi-a incoltit ideea ca, de fapt, ateii (sau cel putin o parte) isi definesc un "Dumnezeu" propriu, fie ca este Natura, fie diferite energii sau fenomene fizico-chimice, ori genetice etc. Am ramas cu sentimentul ca, in felul lui, ateismul este o credinta...

Pareri?
Memorat
Goanga mica
Newbie
*

Vezi Profilul
« Raspunde #1 : 07.Octombrie.2005, 02:12:52 pm »

...adica te-ai dat cu Dan Brown si iluministii? Bravo!
Memorat
Raspandacul
Administrator
Full Member

Lucian Velea

« Raspunde #2 : 08.Octombrie.2005, 10:27:27 am »

...adica te-ai dat cu Dan Brown si iluministii? Bravo!

Ca sa zic drept, am aruncat o privire pe ceva de Dan Brown, dar n-am citit. Dupa cum spunea cineva, are copertile prea indepartate  Smiley
Memorat
anca_hi
Newbie
*

anca_hi
« Raspunde #3 : 09.Ianuarie.2006, 01:35:48 pm »

...scurt:multi nu cred in DIVINITATE...dar cred acest lucru...si cred in ceea ce vad ,aud,traiesc... Angry Sad Sad...
Memorat
rayro
Newbie
*

« Raspunde #4 : 16.Ianuarie.2006, 09:47:18 am »

Mai degraba as zice despre ateism ca e o non-credinta in Dumnezeu.
E dificil de crezut ca poti trai fara nici macar un punct de referinta. Bine, poti stabili niste principii general valabile dupa care sa te ghidezi dar cum viata iti ofera in fiecare clipa ceva nou, probabil ca si "criteriile" dupa care sa te ghidezi ar trebui schimbate in permanenta.
Memorat
o_tiganus
Newbie
*

« Raspunde #5 : 28.Ianuarie.2006, 10:24:08 am »

EU AS ZICE CAM ASA: ca unul care aproape 40 de ani s-a considerat cel mai adevarat ateu declar ca a face asta este o mare dovada de prostie. Din simplul motiv ca ateismul este pe deplin irational. Daca examinezi cu atentie nu poti ajunge la alta concluzie deoarece orice explicatie nu poate satisface intrebarile fundamentale ale vietii. Acum insa depinde cum alegi sa definesti Creatia sau pe Creator...Am inteles la acest punct ca eu de fapt nu ateu eram ci doar impotriva dogmatismului religios, acela imi parea total strain si ASTA M-A INDEPARTAT CU ADEVARAT DE IDEEA DE CREDINTA....\si fac acesta specificatie deoarece sunt convins ca nu mi s-a intamplat doar mie...Daca reiei toata istoria evolutiei umane din toate epocile si "civilizatiile" constati ca sunt reale puncte de sprijin care intaresc niste convingeri aflate undeva la confluenta credintei cu stiintele. Este daca vreti punctul spre care ne indreptam , la nivel de civilizatie umana.  Dogmatismul stiintific deopotriva cu cel religios incep sa piarda teren in favoarea unor teorii mult mai integratoare despre lume si viata. Ele sunt sprijinite atat de cercetari si ipoteze ale fizicienilor cat si de persomalitati ale diferitelor culte sau oameni de mare deschidere spirituala...
Memorat
Goanga mica
Newbie
*

Vezi Profilul
« Raspunde #6 : 30.Ianuarie.2006, 11:07:36 am »

Cool
Memorat
rayro
Newbie
*

« Raspunde #7 : 31.Ianuarie.2006, 10:21:23 am »

Poate nu in mod direct dar ai facut diferenta intre religie si credinta. Toate regulile, toate limitarile pe care ti le impune biserica, de orice tip ar fi ea, uneori te duce exact la reactii contrare.
Nimieni nu spune sa furi sau sa minti, stii tu mai bine daca te "aranjeaza" sau nu.
Ideea e ca suntem tentati sa facem tocmai ce ni se spune sa NU facem. Iar daca prin botez ni se tranteste in cap o apartenenta religioasa fara ca macar sa fim intrebati, este normal ca intr-un anume moment sa aflam daca e ceea ce ne trebuie sau nu.
Iar ateismul este si el o optiune. Cred ca doar pentru o vreme si nu pentru o viata.
Memorat
thora
Newbie
*

Vezi Profilul
« Raspunde #8 : 19.Februarie.2007, 10:04:43 pm »

de fapt ateismul este intruchiparea unui refuz al credintei.negarea ei.si totusi este o ipocrizie fiindca tot crezi ceva.in ceva.in cineva.sa nu ai credinta inseamna sa nu existi practic...iar definitia religiei o stim cu totii.dar totusi nu cred ca exista pe acest pamant nici macar o persoana care sa nu se fi indoit de existenta lui Dumnezeu.la un moment dat.chiar si fara sa-si dea seama.chiar si fara sa-si acorde siesi o explicatie pentru lipsa de discernamant in favoarea indoielii.
oricate religii sunt toti ne inchinam unui singur Dumnezeu.ca fiecare popor si l-a insusit intr-un anumit fel, mod si cu o anumita constiinta si credinta, asta nu inseamna ca exista mai multi.e unul si acelasi insa sub diferite intruchipari.iar faptul ca o persoana isi schimba religia la un moment dat e doar din simplul motiv ca acea persoana simte nevoia sa se regaseasca, iar lipsa de indrumare sub acest aspect in definitv asupra propriei religii, este cu atat mai mult o sugestie spre ceva nou...o schimbare...si cum omul este nestatornic...se intelege...
Memorat
Raspandacul
Administrator
Full Member

Lucian Velea

« Raspunde #9 : 22.Februarie.2007, 12:23:00 pm »

nu cred ca exista pe acest pamant nici macar o persoana care sa nu se fi indoit de existenta lui Dumnezeu.la un moment dat.chiar si fara sa-si dea seama.

Nu poate exista credinta fara sa te indoiesti. Nu stim dovedit obiectiv si evident ca exista Dumnezeu. Ne intrebam si unii dintre noi aleg sa creada ca exista. Daca am sti sigur, nu am fi "credinciosi", ci "stiutori". Atunci credinta nu ar mai avea sens si chiar cred ca ar fi o mare pierdere.
Memorat
toma romanul
Newbie
*

Vezi Profilul
« Raspunde #10 : 22.Martie.2007, 11:23:12 am »

Ca sa punem lucrurile la punct,ateismul,prin insasi definitia sa,NU ESTE O RELIGIE. In rest ,toate sunt speculatii.Ca a fi ateu este sau nu rational,ca a crede orbeste in cineva sau ceva ar fi bine sau rau,ca mantuirea sufletului in viata de apoi nu se poate face in absenta credintei,ca religia crestina,fie ea ortodoxa,fie catolica ar fi cel mai aproape de ceea ce Dumnezeu vrea de la noi,oamenii,toate acestea sunt
probleme ale unor optiuni istorice,care au trasat evolutia ulterioara a unor popoare intregi.Istoria civilizatiei omenesti,este strabatuta ca de un fir rosu, determinant,de catre religiile pe care popoare intregi le-au
"adoptat" la un moment sau altul.Ateii,s-ar zice ca sunt asa zisii oameni de stiinta,care sub imperiul determinismului stiintific,nu pot accepta ca,
determinarea din natura,este de fapt un proces creat de insusi CREATORUL,pentru ca evolutia speciilor (teorie darwinista,de altfel ) sa se desfasoare dupa tipare bine definite,dar greu de inteles pentru noi,
aceste bicisnice furnici,care ne miscam pe aceast fir de nisip cosmic,  planeta noastra.
   Oricum,un lucru este clar: uitandu-ne cu atentie in jurul nostru
la alcatuirea perfectiunii care ne inconjoara,incepand cu noi ,oamenii,
simplismul teoriilor evolutioniste,in afara divinitatii,a neintelesului,sunt doar o simpla forma fara continut.
Memorat
Axel
Newbie
*

« Raspunde #11 : 09.August.2007, 08:10:30 am »

Credinta inseamna sa simti prezenta lui Dumnezeu... nu neaparat sa stii calculat, stiintific, cum doresc oamenii in ziua de azi. Biserica nu este impotriva progresului stiintific sau oricare ar fi el, sprijina, numai ca nu trebuie uitat Dumnezeu pe tot acest parcurs, pentru ca informatia ofera putere si oamenii considera ca nu mai au nevoie de Dumnezeu.
     Ce este si mai ciudat e ca acesti atei, in momentele de criza si atunci cand simt ca nu mai au alta altervativa, cer ajutor divin... La ce e bun Dumnezeu? Numai atunci cand avem nevoie de El? Nu ar trebui sa fim mereu constienti de prezenta Lui?
      Am urmatit o emisiune tot despre atei si spunea un psiholog ca e posibil ca un asa zis ateu sa fie mai credincios si sa aiba traire spirituala mai puternica ca un om care merge toata ziua la Biserica, pentru ca ateul e convins de existenta lui Dumnezeu pentru a o nega. Asa cum negam intunericul, cunoscand lumina, trebuie sa cunoastem ambele optiuni.
      Oricum, nu e nimic mai trist ca un ateu pentru ca puterea lui si imaginea ca el isi stapaneste viata e falsa
      Asta am gandit cu o minte de 16 ani... acum...  Undecided
Memorat
Pagini: [1]
  Imprima  

Mergi la: