Raspandacul

Forum

19.Aprile.2018, 03:09:08 pm *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie sa te autentifici sau sa iti creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit mailul care contine codul de activare al contului?

Autentifica-te cu numele de utilizator, parola si precizeaza durata sesiunii.
Noutati: Forumul este deschis, toată lumea este invitată să participe

Pagina principala   Ajutor Cauta Calendar Autentificare Creeaza un cont  

Pagini: [1]
  Imprima  
Autor Subiect: Este religia crestina la o raspantie majora?  (Citit de 6505 ori)
toma romanul
Newbie
*

Vezi Profilul
« : 14.Martie.2007, 11:51:23 am »

Memorat
toma romanul
Newbie
*

Vezi Profilul
« Raspunde #1 : 14.Martie.2007, 11:59:07 am »

In ultimii ani au aparut tot felul de "scrieri" in care sunt prezentate mai multe teorii referitoare la viata si moartea lui IISUS,la Maria Magdalena, la casatoria dintre IISUS si Maria Magdalena , la evanghelia dupa Iuda,etc. Care credeti ca ar fi impactul dintre continutul acestor scrieri si credinta crestina de doua ori milenara? Or fi adevarate cele 3 sicrie descoperite ?
« Ultima modificare: 18.Martie.2007, 09:32:58 am de catre Raspandacul » Memorat
Raspandacul
Administrator
Full Member

Lucian Velea

Vezi Profilul Adresa de mail
« Raspunde #2 : 18.Martie.2007, 02:09:07 pm »

Oamenii au speculat si vor specula intotdeauna. Cred ca, in general, discutiile iscate sunt bune. Din pacate, sunt si unii oameni care cedeaza usor unor argumente stupide, dar poate ca acestia oricum vor sa creada acel lucru. La urma urmei, e o chestiune de credinta, nu de adevar. Este foarte dificil sa se afle adevarul 100% (daca exista asa ceva) despre evenimente recente; pentru ce s-a intamplat acum 2000 de ani pot fi doar presupuneri si deductii destul de vagi.
Memorat
toma romanul
Newbie
*

Vezi Profilul
« Raspunde #3 : 22.Martie.2007, 10:54:23 am »

Credinta oarba,medievala,de genul "crede si nu cerceta",a stagnat evolutia europeana timp de cateva secole.Inchizitia si arderea lui Giordano Bruno pe rug sunt doar un exemplu.Cred ca,intre credinta si adevar sunt diferente majore si-n acelasi timp legaturi care determina si nuanteaza continutul fiecarui termen al ecuatiei.Credinta se bazeaza pe adevaruri,mai mult sau mai putin cercetate ,pe intelesul fiecaruia.
   Adevarul,este cel care confera substanta credintei,ca apoi credinta insasi ,transformata in valoare sociala,sa se imbogateasca odata cu trecerea timpului si distilarea mesajelor pe care le preia.
   Ce ar spune doua din categoriile de practicanti ai credintei crestine,
oamenii simpli,cu putine cunostinte despre natura si viata,si cei care au avut un acces mai amplu la aceste categorii de informatii,daca s-ar demonstra clar,indubitabil,ca IISUS ar fi fost intr-adevar casatorit cu Maria Magdalena,iar Evanghelia dupa Iuda ar fi adevarate?!
Memorat
Pagini: [1]
  Imprima  

Mergi la: